دیدار جمعی از مسئولین سازمان تبلیغات اسلامی با رهبر انقلاب

رهبر انقلاب: ملاحظه و رعایت اقتضائات كار فرهنگی - تبلیغی راهبردی ضروری و همیشگی است

1401/10/28
|
16:24

رهبر معظم انقلاب اسلامی ظهر امروز در دیدار رئیس و جمعی از مدیران سازمان تبلیغات اسلامی و حوزه هنری، تولید و ارائه محصولات فاخرِ مبتنی بر فكر نو، و در نظر گرفتن اقتضائات اجتماعی و فرهنگی تبلیغ را در عین خشیت كامل از پروردگار، دو وظیفه مهم دستگاههای فرهنگی تبلیغاتی خواندند.

حضرت آیت الله خامنه ای ضمن قدردانی از اقدامات خوبی كه در سازمان تبلیغات اسلامی انجام گرفته است، با استناد به آیات قرآنی، خشیت از پروردگار به معنای «ملاحظه، رعایت و مراقبت» را راهبرد ضروری و همیشگی فعالان عرصه فرهنگ و تبلیغ دانستند و افزودند: دستگاهها و عناصر فرهنگی-تبلیغی باید كاملاً مراقب باشند كه حرف خدا در هیچ شرایطی زمین نماند و در این زمینه نباید از جنجال و هوچی گری و اتهامات ترسید.

ایشان توجه به اقتضائات اجتماعی در تبلیغ را نادیده گرفتن خشیت الهی ندانستند و گفتند: كارهای فرهنگی لوازمی دارد كه باید به آنها توجه كامل كرد.

ایشان توجه به لسان قوم را در فعالیت های فرهنگی- تبلیغاتی از جمله این اقتضائات برشمردند و گفتند: زبان ارتباط گرفتن با یك جوان و نوجوان با زبان حرف زدن با یك غافل جاهل یا معاند فرق می كند همچنانكه باید زبان و لسان صحبت و تبلیغ در كشورهای دیگر با كار فرهنگی-تبلیغی در داخل از جمله در مجموعه های انقلابی تفاوت داشته باشد.

رهبر انقلاب اسلامی بازار فكر و محصولات نو در داخل و خارج را پررونق خواندند و گفتند: با تولید فكر نو، فرآوری آنها و تبدیلشان به محصولات فاخرِ دارای بسته بندی خوب، در این بازار پرمشتری فعال شوید.

ایشان با ابراز ناخرسندی از كم كاری در این عرصه گفتند: سازمان تبلیغات و حوزه هنری در عرصه های مختلف، كار خوبِ زیاد كرده اند اما نه به اندازه عمر حدوداً چهل سال خود، بنابراین باید كار و تلاش را مضاعف كرد.

اهمیت دادن به نیروی انسانی زبده به عنوان محور اساسی مجموعه های فرهنگی، حفظ نیروهای خوب سازمان تبلیغات در همه رشته ها،‌مراقبت از نیروها و مواظبت در زمینه آفات برون سپاری كارهای فرهنگی تبلیغاتی، چهار نكته دیگر رهبر انقلاب در این دیدار بود.

ایشان در این زمینه گفتند: البته باید از ظرفیت های مردمی حداكثر استفاده را كرد كه در این زمینه جشنواره عمار نمونه خوبی است.

حفظ شادابی، سرزندگی، خوشحالی و خشنودی مردم از دیگر نكاتی بود كه ایشان به عنوان یكی از وظایف مهم دستگاههای فرهنگی تبلیغاتی بیان كردند.

رهبر انقلاب در تشریح بیشتر ابعاد و اهمیت این موضوع گفتند: البته اگر وضع اقتصاد و زندگی مردم بهتر شود شادابی و خشنودی آنها تا حدودی تأمین می شود اما جدا از این مسئله هم می توان با مشاركت خود مردم، كارهای متنوع – شیرین و سرزنده ای انجام داد.

بخش آخر سخنان حضرت آیت الله خامنه ای در این دیدار حاوی چند توصیه از جمله پرهیز از جناح گرایی بود.

ایشان گفتند: در كل كشور به اتحاد كلمه و همدلی نیاز داریم چه برسد به مجموعه های انقلابی كه باید كاملاً از افتادن در دام نحله های گوناگون فكری و جناح گرایی پرهیز كنند.

خودداری از كارهای صرفاً ویترینی و شكلی، و مراقبت از تولید آثار خنثی و بدون جهت گیری صحیح توصیه های دیگر رهبر انقلاب به رئیس و تعدادی از مدیران سازمان تبلیغات اسلامی و حوزه هنری بود.

رییس سازمان تبلیغات اسلامی هم در این دیدار، از فعالیت ها گزارش داد.

حجه الاسلام قمی گفت: جوانگرایی – پرورش نیرو و جهاد تبیین را جدی گرفته و در اولویت قرار داده ایم و سعی داریم به سهم خودمان به تأمین نیازهای فرهنگی جامعه كمك كنیم، البته در برخی زمینه ها همچنان ضعف داریم.

آقای دادمان رئیس حوزه هنری هم در گزارش كوتاهی گفت: مسیر رشد حوزه در زمینه ادبیات و كتاب را ادامه داده ایم اما سعی كرده ایم در دیگر زمینه های فرهنگی هنری و رسانه ای هم با تكیه بر ظرفیت درخشان جوانان همه مناطق كشور فعال باشیم.

دسترسی سریع