رویارویی جبهه مقاومت و جبهه استكبار برخورد دو قلمرو ژئواستراتژیك است

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم كل قوا در مراسم رونمایی از كتاب «ژئوپلیتیك و ژئواستراتژی جهان اسلام» گفت: ساختار قدرت جهانی در دوره گذار ژئوپلیتیكی قرار دارد.

1401/11/02
|
16:57

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم كل قوا در مراسم رونمایی از كتاب «ژئوپلیتیك و ژئواستراتژی جهان اسلام» با بیان اینكه ساختار قدرت جهانی در دوره گذار ژئوپلیتیكی قرار دارد، گفت: هم‌اكنون برخورد جبهه مقاومت با جبهه استكبار آمریكایی و اروپایی و صهیونیستی برخورد دو قلمرو ژئواستراتژیك است.

سردار سید یحیی صفوی، دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم كل قوا، در آیین رونمایی از كتاب «ژئوپلیتیك و ژئواستراتژی جهان اسلام» كه در سازمان مطالعه و تدوین كتب دانشگاهی در علوم اسلامی و انسانی(سمت) برگزار شد، با بیان اینكه دین اسلام تا سال 2050 دین اول جهان از نظر جمعیت خواهد بود، گفت: قدرت هژمون آمریكا شكست خورده و قدرت‌های جدیدی در حال شكل‌گیری است.

سردار صفوی در تشریح علت نگارش این كتاب و طرح این سؤال كه چرا ما باید مصرف‌كننده تولیدات غربی‌ها باشیم گفت: من از این مسئله در طول دوران تحصیلم از سال 1350 رنج كشیده‌ام كه چرا اندیشمندان و اساتید دانشگاه‌های ایران نباید هیچ نظریه و تولید علمی داشته باشند. ما همواره در مبانی نظری، مصرف‌كننده نظرات غربی‌ها بوده‌ایم درحالی كه با تولید علم می‌توانیم هم كشور و ملت خودمان را به پیشرفت، رفاه و آبادانی برسانیم و هم جایگاه كشورمان را در معادلات منطقه‌ای و جهانی ارتقاء دهیم.
وی افزود: ما به‌عنوان مسلمان‌ها و ایرانی‌ها باید تولیدكننده علم و ادبیات باشیم و به غربی‌ها بفهمانیم كه جایگاه ژئوپلیتیكی و ژئواستراتژیكی ایران در منطقه و جهان كجاست.
رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید سیلمانی افزود: سومین دغدغه‌ای كه من را به نگارش این كتاب واداشت پیشینه تخصصی و آموزشی‌ دو دهه گذشته‌ام در حوزه جغرافیای سیاسی و مشاهده و تجربه حدود نیم قرن تغییر و تحولات در منطقه غرب آسیا و در كشورمان بود.
صفوی ادامه داد: به عنوان مثال جنگ تحمیلی علیه كشورمان، یك برخورد ژئوپلیتیك و ژئواستراتژیك بود كه ملت ما به رهبری حضرت حضرت امام خمینی(ره) و نیروهای مسلح مقتدر خود در آن پیروز آن شد. هم‌اكنون برخورد جبهه مقاومت با جبهه استكبار آمریكایی و اروپایی و صهیونیستی نیز برخورد دو قلمرو ژئواستراتژیك است.
این استاد جغرافیای سیاسی با بیان اینكه به نظر تعداد زیادی از اندیشمندان جغرافیای سیاسی، روابط بین‌الملل و علوم سیاسی، جهان در حال تغییر و تحول دیگری است، تأكید كرد: ساختار قدرت در دوره یك گذار ژئوپلیتیكی قرار دارد.
وی افزود: به طور قطع قدرت هژمون آمریكا و آرزوی تنها ابرقدرت جهانی شدن آمریكا با شكست مواجه شده و جهان به سمت ساختار دو بخشی شرقی ـ غربی و چندقطبی شدن قدرت در حال حركت است و به نظر می‌رسد كه جهان آرام آرام به سمت یك نظم جدید در حركت باشد.
وی افزود: در این كتاب به صورت علمی استدلال شده كه بروز و ظهور قدرت جهان اسلام در كنار سایر قطب‌های قدرت در آسیا، اروپا و آمریكای جنوبی، هندسه نظم جدید جهانی را تشكیل خواهد داد.

دسترسی سریع