اجتماع حج باید پیغامی برای مسائل روز دنیای اسلام داشته باشد

رهبر انقلاب با تاكید بر اینكه باید در زمینه مفاهیم اصلی و بنیادین حج فرهنگ‌سازی انجام شود، فرمودند: اجتماع حج باید پیغامی برای مسائل روز دنیای اسلام داشته باشد.

1402/02/27
|
12:57

در آستانه‌‌ی اعزام حجاج بیت‌الله‌الحرام به سرزمین وحی، دست‌اندركاران و كارگزاران حج كشورمان، صبح امروز (چهارشنبه) با حضور در حسینیه امام خمینی(ره) با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار كردند.

بخش‌هایی از بیانات رهبر انقلاب در این دیدار:
* حضور در حج برای یك هدف است، آن هدف چیست؟ ارتقاء امت اسلامی و نزدیكی دلهای آحاد امت اسلامی به یكدیگر است، آن هدف اتحاد امت اسلامی است. در مقابل چه چیزی؟ در مقابل كفر، در مقابل ظلم، در مقابل استكبار، در مقابل بت‌های بشری و غیر بشری، در مقابل همه‌ی آن چیزهایی كه اسلام آمد برای اینكه آنها را از بین ببرد، جمع بشوند با اینها مقابله كنند.

امروز مثلاً فرض كنید مسئله‌ی رژیم صهیونیستی مطرح است، همه‌ی دنیای اسلام باید جمع بشوند، پیغامی این اجتماع داشته باشد علیه رژیم صهیونیستی. امروز مسئله‌ی دنیا نفوذ قدرتهای استكباری است، همه باید جمع بشوند برای اینكه اعلام حضور بكنند، اعلام قدرت بكنند، سینه سپر كنند در مقابل قدرتهای استكباری.

* مسئولان محترم حج در این زمینه‌ها فرهنگ‌سازی كنند. كاری كنید كه تا اسم حج می‌آید، تا اسم كعبه‌ی معظّمه می‌آید آن جوان امروزی ما این مفاهیم به ذهنش خطور كند. مفهوم تمدن‌سازی، مفهوم اتحاد جهانی، مفهوم نگاه به فرامرزی و بین‌المللی، مفهوم رفع تمایز، اینها به ذهنش بیاید.

اینی كه امام بزرگوار (رضوان الله علیه) اصرار كردند بنده هم تأكید كردم به تبع ایشان كه حتماً در نمازهای مسجدالحرام، نمازهای اهل سنّت شركت كنید. به خاطر همین است.

* یك نكته‌ی مهم اساسی در حج، این است كه اسلام عملاً نشان میدهد كه این تمایزهایی كه در دنیا وجود دارد را قبول ندارد: تمایز نژادی، تمایز جغرافیایی، تمایز طبقاتی اینها را قبول ندارد. این نكته خیلی مهم است.

امروز كشورهای به ادعای خودشان متمدن كه هیچ بویی از تمّدن نبردند، گیرند در مسئله‌ی سیاه و سفید، گیرند در مسئله‌ی نژاد اروپایی و نژاد غیراروپایی. در مسئله‌ی مهاجرین، هزاران آدم مهاجر در دریا غرق بشوند ككشان نمیگزد، اهمیت نمیدهند، اصلاً كأنه انسان نمیدانند، موجود قابل توجه نمیدانند. به حیوان خانگی خودشان به مراتب بیشتر اهمیت میدهند تا یك بیگانه‌ای كه در همسایگی آنها زندگی میكند.

گیرند، نتوانستند این مشكل را حل كنند. اسلام حل كرده. در حج، آن هم نه در زبان. در عمل. اسلام زبان رفع تمایزش زبان عملی است، كجا؟ در حج. سیاه هست، سفید هست، از فلان نقطه‌ی دنیا هست از فلان تمدن هست، از فلان تاریخ هست. همه در كنار همند بدون هیچ تمایزی، هیچ تمایزی ندارند با همدیگر. با هم راه میروند، با هم طواف میكنند، با هم سعی میكنند، با هم وقوف میكنند.

اینها خیلی مهم است اینها از اسرار حج است.

* امام علیه‌السلام به مناسبت وجوب حج این حرف‌ها را میفرمایند: «وَ لَوْ كَانَ كُلُ‌ قَوْمٍ‌ إِنَّمَا یَتَّكِلُونَ عَلَى بِلَادِهِمْ وَ مَا فِیهَا» اگر قرار باشد كه هر جمعیتی، هر ملتی فقط به خودشان، به مسائل كشور خودشان به مسائل شهر خودشان بپردازند به آنها فقط تكیه كنند و اهمیت بدهند؛ هَلَكُوا؛ از بین میروند.

اگر شما ندانید در دنیا چه میگذرد، ضعیف میشوید. هَلَكُوا، تعبیر امام صادق علیه‌السلام. «وَ خَرِبَتِ الْبِلَاد» همان كشور خودتان منطقه‌ی مورد نظر خودتان هم نابود میشود، خراب میشود. «وَ سَقَطَ الْجَلَب‌»، جلب یعنی درآمد؛ درآمدهای ملّی‌تان هم كاهش پیدا میكند. باید بدانید در دنیا چه خبر است. «وَ سَقَطَ الْجَلَبُ وَ الْأَرْبَاحُ وَ عَمِیَتِ الْأَخْبَار» از دنیا بیخبر میمانید. باید نگاه كنید به دنیا. دنیا چه خبر است.

اینكه ما تكرار میكنیم مسئله‌ی دشمن‌شناسی را، دشمن را بشناسید روش‌های دشمن را بشناسید، كاركرد دشمن را بشناسید، مقدار پیشرفت دشمن را بشناسید، ضعف دشمن را بشناسید قوّت دشمن را بشناسید بر این اساس است.

ادامه خبر
https://farsi.khamenei.ir/news-content?id=52832

دسترسی سریع