یك پاسخ دقیق علمی با هیچ عبادتی قابل مقایسه نیست

حضرت آیت الله مكارم شیرازی پیامی برای اختتامیه دومین جشنواره پاسخ برتر صادر كرد.

1402/08/23
|
15:31

حضرت آیت الله مكارم شیرازی تقلید پیامی برای اختتامیه دومین جشنواره پاسخ برتر صادر كرد.

متن پیام این مرجع تقلید به شرح زیر است:

بسم الله الحمن الحیم

الحمدلله ب العالمین و صلی الله علی سیدنا محمد و آله الطاهرین

عن النبی صلی الله علیه و آله: «من خرج یطلب بابا من علم لیرد به باطلا الی حق اوضلاله الی هدی كان عمله ذلك كعبا ده متعبد اربعین عاما» (امالی طوسی، ص 619)

در ابتدا لازم است از مسئولین و برگزار كنندگان این همایش قدردانی نمایم و امیدوارم این همایش به اهداف و برنامه‌های مورد نظر دست یافته و گامی مهم در زمینه مورد نظر بردارد.

تردیدی نیست كه از مهم‌ترین وظایف حوزه‌های علمیه و اندیشمندان و عالمان دینی، هدایت و راهنمایی مردم نسبت به تكلیف شرعی و فضایل اخلاقی و پاسخ به سوالات اعتقادی و فكری ایشان است. علاوه بر این محافظت و نگاهبانی از اعتقاد مومنین و معتقدین، دفع شبهات و تردیدها و جلوگیری از انحرافات فكری و اعتقادی نیز بر عهده آنان است. به همین دلیل بود كه ما در مجالس سخنرانی در سال‌های پیش از انقلاب برای نجات جامعه و خصوصا جوانان از شبهات و رفع ابهامات ذهنی آنها فضایی بای پرسش وو پاسخ ایجاد می‌كردیم كه در آن زمان ابتكار نینی بود.

امروزه و با گسترش جریان اخبار و اطلاعات خصوصا در رسانه‌های اجتماعی و ارتباط جمعی، از سویی راه بر انتشار شبهات و افكار منحرف با ظاهری صحیح و آراسته گشوده شده و از سوی دیگر اسباب و ابزار پاسخگویی نیز تغییر كرده است. در این میان وجود پایگاه‌های قابل اعتماد، به‌روز، آگاه و كارآمد بسیار ضروری و لازم است. مراكز پاسخگویی می‌بایست ضمن بهره‌مندی از این خصوصیات، در راه یافتن پاسخ‌های قانع كننده و اطمینان بخش، تلاش بیشتری نمایند. باید توجه داشت ارزش یافتن یك پاسخ دقیق علمی و اطمینان بخش و نجات یك انسان از تردید و وسوسه شیطانی، قابل مقایسه با هیچ عبادت و اطاعتی نیست.

بار دیگر از تلاش‌های انجام شده در برگزاری این همایش قدردانی نموده و توفیقات روز افزون همه كسانی كه در اعتلای دین و گسترش معنویت در جامعه اسلامی تلاش می‌كنند را از خداوند متعال خواستارم.

قم-ناصر مكارم شیرازی

بیستم آبان‌ماه 1402

دسترسی سریع