اعزام بیش 5 هزار عمره‌گزار به سرزمین وحی

معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت از اعزام بیش از پنج هزارعمره‌گزار در ماه شوال به سرزمین وحی خبر داد.

1403/01/28
|
18:39

نشست شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تشكیل شد. در این جلسه غلامرضا رضایی، معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت با بیان اینكه هماهنگی‌های لازم برای ازسرگیری سفرهای عمره بعد از یك وقفه 9 ساله انجام شده است، گفت: روز سوم اردیبهشت با انجام دو پرواز از فرودگاه‌های تهران و مشهد بالغ بر 500 نفربه فرودگاه مدینه منتقل خواهند شد و چهار هتل در مكه و شش هتل در مدینه پذیرای زائران خواهد بود.

وی با بیان اینكه در این دوره عمره گزاران از استان‌های مختلف به سرزمین وحی اعزام می‌شوند، استقبال مردم برای حضور در این سفر معنوی را یادآور شد و گفت: تاكنون پروازها برای یك دوره ده روزه برنامه ریزی شده است.

سیدعباس حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت نیز گفت: علاوه بر فراهم كردن مقدمات اعزام، دربخش‌های اسكان، تغذیه و حمل و نقل هماهنگی و امكانات لازم برای این سفر معنوی تدبیر شده است.

در این نشست معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت همچنین در مورد اقدامات صورت گرفته برای حج تمتع 1403 گزارش داد و بر لزوم سرعت بخشیدن در تعیین تكلیف معاینات زائران تاكید كرد و گفت: سهمیه اختصاص یافته برای حج پیش رو را باید تكمیل شده دانست و بررسی برخی هتل‌های مورد نظر و تجهیز آشپزخانه‌ها درحال انجام است.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز بر لزوم توجه به آسیب شناسی‌های صورت گرفته در حوزه‌های حج و عمره برای برطرف كردن سریع‌ترمشكلات تاكید كرد و از دست اندركاران خواست تا ضمن بررسی، مطالعه و مشورت‌های لازم، هفته آینده طرح خود را در خصوص نحوه برگزاری عمره بعد از ایام حج پیش رو ارائه دهند.

در ادامه این جلسه، سید علی مرعشی، رئیس مركز پزشكی حج و زیارت با اشاره به اینكه معاینات بیش از 65 هزار نفر از زائران تایید و هشت هزار و 200 نفر هم درحال بررسی است، به آغاز فعالیت كمیسیون‌های پزشكی در استان‌ها و در تهران ظرف دو روز آینده و كمیسیون كشوری در اوایل هفته آینده اشاره كرد و گفت: تاكنون پرونده 988 نفر به كمیسیون پزشكی ارجاع شده است.

در این جلسه همچنین حمید رضا محمدی، معاون عتبات سازمان حج و زیارت به افزایش 32 درصدی اعزام زائران در بازه زمانی دوره‌های نوروزی و رمضان نسبت به مدت مشابه سال قبل اشاره كرد و از افزایش رضایتمندی از ارائه خدمات خبر داد.

محمدی افزود: برای اعزام در فروردین تاكنون 51 هزار و 300 نفر ثبت نام كرده‌اند كه بخش عمده آنها اعزام شدند و برای اردیبهشت ماه نیز ظرفیت سازی درحال انجام است. با توجه به تغییر نرخ ارز تخصیصی از سوی دولت برای سفر به عتبات انتظار می‌رود كه هزینه سفرهای زمینی و هوایی به نسبت ارزی كه در كشور میزبان مصرف می‌شود از اردیبهشت افزایش یابد.

در ادامه نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت به دست اندركاران این حوزه توصیه كرد تمام تلاش خود را به كار برند كه هزینه‌ها درحداقل ممكن افزایش یابد.

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب بعد از گزارش حجت‌الاسلام حمید احمدی، رئیس كمیته فرهنگی و آموزشی اربعین و محمدی معاون عتبات سازمان حج و زیارت درباره برنامه ریزی‌ها، اقدامات و تصمیمات اتخاذ شده برای اربعین آینده تصریح كرد كه سیاست گذاری‌ها باید به سمتی پیش برود كه شان و منزلت زائران درهنگام حضور در كنگره بزرگ اربعین حفظ و به ویژه نیازمندی‌های زائران زمینی در مناطق خروجی به عراق تامین شود.

نماینده ولی فقیه درامور حج و زیارت در ابتدای این جلسه در سخنانی پاسخ تنبیهی دلاور مردان جبهه حق به رژیم صهیونیستی را یك حركت راهبردی و نشاندهنده اقتدار نظام اسلامی در جهان امروز توصیف كرد و آن را واكنش طبیعی و مشروع دانست.

وی گفت: درعملیات تركیبی «وعده صادق» كه تلفات انسانی نداشت علیه مراكز اقتصادی هم عملیات نشد بلكه پایگاه‌های نظامی مورد استفاده جنگنده‌های رژیم كودك‌كش صهیونیستی در حمله به مردم مظلوم غزه و كنسولگری كشورمان در دمشق مورد عملیات قرارگرفت.

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب تصریح كرد: مردم آزادی‌خواه جهان حركت مشروع جمهوری اسلامی ایران در دفاع از حق خود و تنبیه رژیم جنایتكارصهیونیستی كه سرزمین ملت فلسطین را اشغال و علیه آنان به جنایت دست می‌زند، تحسین كردند

دسترسی سریع