خبر جهان اسلام هر روز از ساعت 19:00 به مدت 15 دقیقه

رادیو معارف

متن خبر جهان اسلام - سوري

تقویت شناخت متقابل بین دو ملت ایران و روسیه

تقویت شناخت متقابل بین دو ملت ایران و روسیه

1402/12/06
|
14:08

تقویت شناخت متقابل بین دو ملت ایران و روسیه
همایش سالانه ایران‌شناسان و استادان زبان فارسی، با تاكید بر ضرورت تقویت شناخت متقابل بین دو ملت ایران و روسیه در مسكو به كار خود پایان داد. به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ از مسكو، در هفتمین همایش سالانه ایران‌شناسان و استادان زبان فارسی روسیه و اوراسیا، بر ضرورت تقویت بنیان‌های شناخت متقابل بین دو ملت ایران و روسیه تاكید كردند. در این همایش كه به همت رایزنی فرهنگی سفارت كشورمان در روسیه برگزار شد، بیش از 120 نفر از ایران‌شناسان، استادان كرسی‌های زبان و ادبیات فارسی، پژوهشگران و فعالان حوزه فرهنگی روسیه و كشور‌های حوزه اوراسیا، دیدگاه‌های خود را در زمینه راه‌های تحكیم و تعمیق مناسبات دوجانبه، بویژه در زمینه فرهنگی، پژوهشی، دانشگاهی و علمی بیان كردند.

محمدحسین رجبی دوانی، رئیس بنیاد ایران‌شناسی در این نشست، خواستار توسعه همكاری‌های پژوهشی و مطالعاتی بین ایران و روسیه، ایجاد رشته‌های مشترك آموزش عالی، چاپ نسخ خطی ایران و اسلام كه در روسیه نگهداری می‌شوند و نیز انتشار نشریات علمی مشترك شد.

الكساندر بزبورودوف، رئیس دانشگاه دولتی روسیه در گفتگو با خبرگزاری صداوسیما، این گردهمایی را بیانگر روابط گرم ایران و روسیه و نیز علاقمندی متقابل برای شناخت بین ملت‌های دو كشور عنوان كرد و گفت: اگر دولت‌های ما بیشتر حمایت و كمك كنند، بنیان روابط فرهنگی و مردمی تقویت، و در نتیجه مناسبات دوجانبه عمیق و مستحكم خواهد شد.

دسترسی سریع
متن خبر جهان اسلام - سوری